KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blyertsteckning 17353002

nr 1735 3002

Georg Pauli

(1855-1935), Sverige

Vallflicka ”Lillbacks-Stina”. Signerad, daterad 1879. Blyertsteckning. Yttermått inklusive ram: 43x29 cm. Georg Pauli bodde på Värmdövägen 205 i Storängen

Georg Pauli, svensk målare född 1855 i Jönköping, död 1935 i Stockholm.

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.000 kr

måndag 27 oktober 2025
kl 18:31:54

26/10 22:39:13 1      Vinnande bud
27/10 18:29:51 1      justering av budtak

Georg Pauli

Läs mer om Georg Pauli